Yenidoğan Bebegim Neden Uyumuyor ?

  2021-01-04 20:31:13

  Bebeklerde Uyku Eğitimi ve Uyku Sorunları

  Annelerin en çok merak ettiği konulardan biri de bebeklerdeki uyku problemidir. Her türlü yöntemi kullansalar da bazen bebekleri tekrar uyumaz ve bu zamanlarda çaresiz olabilirler.

  Bebeklerin uyuduğunu düşünürsek sorun çok önemlidir. Günde 18 saat yeni doğmuş bir bebek uyuması bekleniyor. Bebeklerin uyumamasının altında yatan bazı faktörler vardır. Bebeklerde ne yazık ki bebeklerde uyku eğitimi doğru izlenmezse uyku problemleri oluşur.

  Uyku, yetişkinler kadar bebekler için de en temel ihtiyaçtır Düzgün olmayan bir bebek için uykunun verimli ve sağlıklı olmadığını biliyoruz. olmuyor. Tersine, bazı bebekler aşırı uyku hali yaşayabilir ve bu bir menenjit belirtisi olabilir. Bebeğinizi ihmal etmeden doktora götürmek fayda var.

  Bebekler Nasıl Uyumalı?

  · Bir bebek sabah 6 ile 8 arasında uyanmalıdır. Bebeklerde uyku Düzeni oluştururken yapılacak ilk şey onu sabah erkenden uyandırmaktır. pratik yapmak. Gece geç uyumak bebek genellikle sabah çok geç kalkar.

  · Bebeğinizin yaşına uygun uyanma zamanlarını bilin ve zamanında yatın. Zamanlar da Bunu aşarsanız bebeğiniz bu sefer çok yorulur ve uykuya geçiş zorlaşır. Yorgun, uzanmak iyi bir uyku anlamına gelmez Yorgun bebeklerin uyuması zordur ve geceleri daha sık uyanır. Kendilerinden daha erken kalkarlar.

  0-2 yaş arası bebeklerin akşam 6,5-8,5 civarında uyuması idealdir. Çocuk gündüz uykululuk yaşlandıkça azalabilir, yatma saatleri biraz olabilir gecikebilir veya gündüz uykusu azaldıkça hastanede kalış saatleri gecikebilir. vurulabilir.

   

  Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Sorunları

  Dünyaya yeni alışmaya başlayan 0-3 aylık bebeklerin uyku süreci Bu dönemdeki Uyku alışkanlıkları dahil tüm alışma süreçleri Aslında ebeveynler fark etmeden gerçekleşir. Emzirmeden sonra gaz Bebek salındığında ağlamaya başlar ve anne bebeğin doymadığını söyler. Onu memeye götürürse, tekrar düşünürse, bebek büyük olasılıkla memede ve annede uyuyacaktır. Farkına varmadan yavaş yavaş bebeğini göğsünde uyumaya alıştıracaktır. Başka bir durumda kucakta taşınırken gaz çıkarıldıktan sonra ağlayan bebekler uykuya dalar ve bebek kucağında uyumaya alışır. Onlarsız bebeklere verdiğimiz bu alışkanlıklar aslında Bebeğin ağlamasının yanlış yorumlanmasından kaynaklanır.

   

  Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

  · Doğru zamanlamaya dikkat edin. Yeni doğan bebeklerin uyanıklık süreleri çok kısadır. Yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında uyanık kalabilirler.

  · Bir rutin oluşturun. Müzik, perde, emzik ve kundak. Doğru zamanı yakalamaktan Bebeğinizi daha sonra yatağına alarak rahatlatan bir müzik Perdeleri açıp kapatabilir, kundaklayabilir ve emzik verebilirsiniz.

  · Uyanıkken bebeğinizi yatağına koyun. Tam uyumayan bebek hafif Uyanıkken onu yatağına yatırarak, onu yatağında uyumaya alıştırırsınız.

  · Yeni doğmuş bir bebeğin gündüz uyku düzeni tam uymuyor. Sıradaki çok kısa uyuyabilir gün çok uzun uyuyabilir.

   

  Bebeklerde Uyku Sorunu Hakkında Ebeveynlere Öneriler

  · Öncelikle bebeğinizin kendini güvende hissetmesi gerekiyor. Güvende olduğunu hissetmeyen bebek uykuya dalamaz. Biz yetişkinler açısından duruma bakacak olursak,eğer bir kaygı,stres içerisinde isek o gece uykuya hemen geçiş yapamayız ve huzurlu bir şekilde uyumamış oluruz.Bebeğiniz sakin ve güvenli bir ortamda daha rahat uykuya dalar ve sağlıklı bir şekilde uykusunu almış olur.Elbette bebeğe bu güveni kazandıracak olan şüphesiz anne ve babasıdır.Anne ile babanın sakin olması,bebeklerinin ihtiyaçlarını zamanında ve yeterli olarak karşılaması bebek için düzenli bir uykunun da anahtarıdır.

  · Bebeğinizi sakinleştirin. Bebeğini sakinleştirecek olan kişiler yine şüphesiz anne ve babadır. Bebeğinizin ruhsal ve fiziksel ihtiyaçlarını anlamanız ve bu ihtiyaçlarını karşılarken de sakin ve duyarlı olmalısınız. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda onu sakinleştirebileceğinize inanmalısınız. Kaygılı, öfkeli ve çaresizseniz bebeğinizi sakinleştiremezsiniz.

  · Çeşitli uzmanlar bebeklerde uyku sorunu konusunda çeşitli alternatifler üretmişlerdir... Bebeklerde uyku eğitimi Adem Güneş tarafından da ele alınmıştır. Adem Güneş,ebeveynlerin bazen çocuklarının uykuya direnci, fizyolojik ihtiyaçlarının giderilmemiş olmasından değil, duygusal ihtiyaçlarının doyuma erişmemiş olmasından kaynaklandığını bilmeleri gerektiğinin altını çizmiştir.

  · Bebeğiniz ritim ihtiyacıyla dünyaya gelir ve bu ihtiyaç onu güvende hissettirir. Bebeğinizin fiziksel ihtiyaçlarını anlayarak bebeğiniz size tepki vermeden önce düzenli bir şekilde onun ihtiyaçlarını karşılamalısınız.

  · Oyun ve hareket ihtiyacını karşılamanız da çok önemlidir. Çocuğunuzu yeterince dışarı çıkarmıyorsanız, suyla ve toprakla oynatmıyorsanız, sürekli tedirgin bir şekilde onu keşfedebileceği şeylerden uzak tutuyorsanız; bebeğinizin sağlıklı bir şekilde uyumasına da bilmeden engel olmuş oluyorsunuz.

  · Annenin kafein içeren içecekler, çikolata, çay tüketimini azaltması gerekmektedir.Bu gıdalar hem gaz yapar hem de bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olur.

   

   

  Bebeklerde Rezene Çayı Uyku Yapar Mı?

  Bebeklerde uyku sorunu bitkisel çözüm önerileriyle aşılabileceğini düşünmek kısmen doğrudur fakat zamanlama oldukça önemlidir. 6 aydan küçük bebeklere anne sütü haricinde hiçbir şey verilmemelidir. 6 aydan küçük bebekler gaz sancısı, kolik gibi durumlar yaşadığında bu rahatsızlıklara iyi geldiği söylenen rezene, anason gibi çaylar bebeği verilmemeli, emzirme yoluyla bebeğe geçeceği için anne içmelidir.

  Rezene çayının anne sütünü arttırdığı da unutulmamalıdır. Ihlamur, papatya ve nane limon gibi bitki çayları bebeklere 6. aydan sonra ve yine doktora danışarak verilmelidir.

  Bebeklerde Uyku Apnesi

  Bebeklerde uyku sorunu nedeni uyku apnesi de olabilir. Uyku apnesi uyku esnasında solunumun tekrar tekrar kesilmesi demek olan ciddi bir bozukluktur. Bebeklerde uyku apnesi nedenlerinden biri merkezi sinir sisteminin henüz taze olmasıdır. Diğer olasılıklar ise, beyinde kanama, ilaçların ya da zehirlerin etkisi, doğumsal kusurlar, enfeksiyon, solunum hastalıkları, reflü, vücut kimyasındaki dengesizlikler, kalp ile kan damarlarındaki problemlerdir.